петък

2015 г. в ИЗДАНИЯ / ТВОРЧЕСКИ ПОРТРЕТ И МОНОГРАФИЯ

МАРИЯ КЪРДЖИЕВА
ПЕТЪР АНГЕЛОВ

ЖИВОТ С ДУШАТА НА ТАНЦА

Книгата представя щрихи от житейския и творчески път на Петър Ангелов, който убедително се вписва в развитието и утвърждаването на националната ни хореография. Тя е разказ за творчеството на човек, оставил дълбока бразда в развитието на едно изкуство, определящо идентичността ни като българи – фолклорния сценичен танц.
Петър Ангелов започва професионалната си практика в далечната 1965 година и до ден-днешен, вече 50 години, е отдаден на танца. Създава огромно по мащаби и съдържание творчество като хореограф и режисьор, възпитава десетки свои млади последователи в създадената от него специалност „Хореография” във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър”.
Това са страници с биографични материали, статии, рецензии, текстове, интервюта, мисли, изказани от него, не просто документи, а документални доказателства, които идентифицират няколко основни етапа от творческата и житейската история на един актьор и творец.
Книгата е предназначена както за специалисти в областта на танцовото изкуство и фолклора, така и за по-широк кръг читатели.

Университетско издателство ВСУ „Черноризец Храбър”, 2015. ISBN 978–954–715–643–2.

МАРИЯ КЪРДЖИЕВА
ТВОРЧЕСКИЯТ ПРОЦЕС
В ХОРЕОГРАФСКОТО ИЗКУСТВО
НА ФОЛКЛОРНА ОСНОВА
     Монографията разглежда творческия процес в хореографското изкуство на фолклорна основа, като обект на изследването са професионалните фолклорни ансамбли в България в контекста на тяхната творческа дейност и нейното разпространение. Актуалността се обосновава с това, че хореографското изкуство претърпява постоянни изменения и еволюира. Този процес на бърза адаптация показва, че е „отворена” система, предлагаща възможност за изразяване и изобразяване на процесите в глобалния мир. В съвременния етап на своето развитие включва нови елементи, наблюдава се смесване на различни танцови стилове и жанрове в цялостна танцова композиция. Днес е времето на иновативната хореография с удивителни изображения и отличителни белези на танцовата форма.
Предметът на изследването е творческия процес, който е от съществено значение за развитието на фолклорните ансамбли като културни институти с основна функция на катализатор на традиционния фолклор в съвременната култура, фактор за формиране на естетически ценности на личността и на обществото. Това насочва изследването към анализ на творческата дейност, като се акцентира върху спецификата в създаването на танцово произведение на фолклорна основа. Откроява се и необходимостта от създаване на функционален творчески модел в областта на фолклорното изкуство като система.
Университетско издателство ВСУ „Черноризец Храбър”, 2015. ISBN 978–954–715–639–5. Монографията е рецензирана от проф. Петър Ангелов.


Няма коментари:

Публикуване на коментар